24 KIRCAALİ

Представена публикация

Дъжд не дочакахме, започна миенето на улиците в Кърджали

Служители от чистотата започнаха измиването на улиците в Кърджали. Цистерна с вода обработваше централната част на града в сряда. ...

Blogger Tips and TricksLatest Tips And TricksBlogger Tricks

Съпруга на бивш кмет, наета по програма, осъди шефката си, искала й 1/4 от заплатата

вторник, 20 август 2013 г.0 коментара

Студентка, наета по проект "Първа работа" чрез Бюрото по труда, е била уволнена от работодателката си, тъй като не искала да дава 25% от заплатата.

"Отказах да  давам 150 лв. на ръка, след като се преведат парите по програмата", казва 29-годишната Снежа Николова, цитирана от 24 часа.

Тя кандидатствала за работа чрез проекта, финансиран по ОП "Развитие на човешките ресурси", и сключила трудов договор за продавачка със собственичка на фирма, която има магазин в търговския център в Златоград.

Работодателката  е Надка Димитрова, съпруга на бившия кмет на Неделино Здравко Димитров. Договорът бил подписан за периода от 1.02.2013-1.02.2014 г. Жената трябвало да получава 770 лв. заплата, която сума се възстановява на работодателя от Агенцията по заетостта.

"Уговорихме се на 4 очи, след като получа превода да  давам по 100 лв. след приспаданията за осигуровки, които програмата изисква. Трябваше да получавам 603 лв., като  върна 100 лв., оставаха 503 лв. Тази сума ме устройваше на фона на заплащането в Златоград", казва Николова.

Според нея аргументите на работодателката  за исканите 100 лв. били за разходи за обработка на документите. Тя трябвало да получава сумата без каквито и да е документи. През март т.г. преди да получи първата си заплата Димитрова поискала от Николова да  дава вместо 100-150 лв. от всяка заплата. Обяснението за по-голямата сума било за покриване на осигурителни вноски, които се дължат от работодателя, твърди в съда ощетената.

"Писна ми от некоректността, заприлича ми на рекет и нахалство. Не стига, че някой  работи без да плаща, а и се злоупотребява с европейски средства. Затова реших да заведа дело", казва студентката. Тя вече е завършила, предстоят  държавни изпити по специалността финанси и счетоводство във Варненския свободен университет.

Младата жена е уволнена дисциплинарно от заеманата позиция. Начинът на уволнение означава, че не може да взема помощи, не може да се регистрира в Бюрото по труда, както и да кандидатства по друга програма, а и остава без доходи.

Безработен е и съпругът , който също се казва Здравко. Двамата имат момиче в III клас и от уволнението  досега семейството разчита на пари от родителите им. "Това са измислици, не съм  искала пари, магазинът е 10 кв. м, не е мол.

Работата е малко, оборотът - нисък. Възползвала съм се от програмата, целях леко облекчение за бизнеса си. За лесни пари тя явно е готова на всичко, това ми излезе през носа", казва съпругата на бившия градоначалник.

Според нея наетата служителка не работела съвестно и усърдно. Излизала в работно време да пуши пред Търговския център. "Измислила си е, че съм искала пари на ръка. Осигурила съм  работно място, спазвала съм изискванията, но тя не бе коректна. Освен това оборотът беше слаб, резултат явно от лошата  работа", категорична е шефката.

Тя изтъква, че преди да я уволни дисциплинарно предложила да се разделят по взаимно съгласие, но работничката не приела. Продавачката твърди, че е заявила на шефката си, че не е съгласна да  отделя от заплатата си, на което управителката казала, че ще бъде уволнена.

Според Николова при разпрата шефката я обиждала и унижавала. За това подала жалба в Бюрото по труда и в Инспекцията по труда. На следващия ден управителката назначила инвентаризация, от която я начела с 30 лв., въпреки че от магазина ключове имала и тя. Студентката платила начета си начаса, без дори да го оспорва, с надеждата, че ще остане на работа.

По време на инвентаризацията не я допускали до магазина, за което изрично се оплакала в Бюрото по труда. При проверка на обекта от служител на бюрото студентката споделила, че работодателката иска от нея да дава пари за възстановяване на осигурителните вноски, които се дължат от работодателя.

Проверяващата я заварила на диван пред заключения магазин. В съда проверяващата посочва, че направила среща с работодателката и пред нея тя и магазинерката се скарали и на въпрос на студентката за исканата сума работодателката заявила: "Ние сме си имали някаква уговорка, преди да започнеш работа, ти не си удържа на думата".

"Докато траеше ревизията, съм ходила на работа, стоях пред вратата 3 дни на студа, помолих позната от квартала да бъде с мен, но си спазих задълженията по договор", вмъква студентката.

Управителката разпоредила отново да приеме стоката и така Николова работила до 12 април. Тогава  е връчена заповед за уволнение. Тя не я приела и подписала, тъй като не смятала, че е направила описаните в нея нарушения. Отказала да дава поисканите  официално писмени обяснения за 4 нарушения за неуплътняване на работното време и едно нарушение за установената липса. След като не я приела, заповедта за уволнението  била пратена по пощата.

По делото свидетелства шефът на Бюрото по труда Алендаров, който също потвърждава в съдебната зала, че студентката се жалвала, че са  поставяни условия да дава 150 лв. от заплатата си. След жалбата той разговарял с работодателката, че е недопустимо да се искат пари от работничката, на което Димитрова заявила, че не е искала пари.

За исканите първоначално 100, а после 150 лв. от заплатата на работничката в съда свидетелства и съпругът  Здравко. Знаел, че 100 лева  били поискани за счетоводство, тъй като има много документи, а 50-те лева за това, че магазинът бил малък, а заплатата висока и нямало достатъчно оборот.

Той свидетелства, че проблемите започнали, след като жена му отказала да плати 150 лв. Съпругът на шефката твърди в съда, че често намирал работничката пред Търговския център вместо в магазина. Част от стоката е на закачалки и се оставя извън магазина с рекламна цел, но работничката ги оставяла без надзор, заради което била направена инвентаризацията.

Димитров твърди, че не му е известно жена му да е искала пари от заплатата на Снежа Николова. Съдът отхвърли уволнението  като незаконосъобразно. Според магистратите, за да се приложи наказанието дисциплинарно уволнение, трябва работодателят да докаже системни нарушения - трикратно нарушаване на режима на работното време за повече от час.

Четирите нарушения, визирани в заповедта за уволнение, не се доказвали по време на делото. Студентката е ходила на работа, но не е била допускана в обекта, а сумата на начета е прекалено малка за уволнение, още повече че е възстановена от работничката.

Съдът реши студентката да бъде възстановена на работа и осъди работодателката да  плати 4620 лв. обезщетение с лихвите от 23 май насам, както и разноските по делото в размер на 400 лв. Димитрова се зарича да обжалва решението на съда пред по-горна инстанция, тъй като смята, че нищо не е нарушила и е в правото си.

Тя е учителка по професия. Спряла даскалуването, след като съпругът  загуби изборите в Неделино и вече не е кмет. Разкрила магазина за детски дрешки преди около 3 г. Досега в него са работили продавачки по програми. В промеждутъците, докато те се наемат, както и сега, когато Снежа Николова е уволнена, работи самата собственичка.

В същия търговски център офис има застрахователна компания, към която работи Димитрова и обслужва и магазина в същото време. Според уволнената студентка предшественичката  на работното място за продавачка също е връщала част от парите си. Тя обаче не искала да се занимава със съдилища. Димитрова отново нарича твърденията  измислица. Шефът на Бюрото по труда в Златоград Димитър Алендаров е в отпуск.



-----------------------------------------------------------------
Само сега спечели смартфон SAMSUNG и още много награди!виж
Изпрати :

Публикуване на коментар

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

 
RODOPI NEWS