24 KIRCAALİ

Представена публикация

Дъжд не дочакахме, започна миенето на улиците в Кърджали

Служители от чистотата започнаха измиването на улиците в Кърджали. Цистерна с вода обработваше централната част на града в сряда. ...

Blogger Tips and TricksLatest Tips And TricksBlogger Tricks

Смолянските езера някога са били 20, днес се радваме само на седем

неделя, 23 февруари 2014 г.0 коментара

От някогашните 20 Смолянски езера, днес са останали само седем. Другите са пресъхнали или са се превърнали в блата. Това каза Катя Сулинаджиева – уредник в отдел „Нова и най-нова история" в Регионален исторически музей – Смолян. От съществуващите в днешно време, най-голямо е „Бистрото езеро", а най-дълбоко е „Мътното езеро". По-големи са езерата: Лагера, Платеното езеро, известно като „Керяновия гьол", „Тревистото езеро", „Османовия гьол", „Силажа" и „Милушевското езеро", известно като „Милушевия гьол", поясни Сулинаджиева. Те се намират в планинския рид Буковата планина от Перелишко-Преспанския дял на Родопите, на северозапад от Смолян, близо до скалите на Караманджа, в една красива местност в подножието на връх Снежанка. По думите на Сулинаджиева, те са една от тайните на Родопите - прохладни през лятото, с красива природа и лечебен въздух. Недалече от тях са Орфеевите скали, откъдето според преданията митичният певец Орфей огласял с песните и свирнята си древната планина и омайвал хората, животните и птиците.
Вляво от пътя Смолян – Пампорово, в посока връх Перелик, се вижда първото от смолянските езера – „Керянов гьол". На около 50 м. над него се намира второто езеро – „Милушевият гьол". Част от третото езеро е обрасло с тръстика. Това е „Силажа", разположено в подножието на южните склонове на връх Снежанка, точно на пътя за Девин. Останалите са: Лагера и Османовия гьол, около който двете по-малки езерца през лятото пресъхват. Не само най-голямото, но и най-живописното е „Бистрото езеро", заобиколено от големи смърчове и скали – дълго около сто метра и широко около петдесет метра. Родопчани го наричат „Дльогото" (Дългото) или „Длибокото" (Дълбокото) езеро. Недалече от него в м. „Лагът" през 1927 г. местни християни построяват параклисът „Св. Дух". Сулинаджиева разказа, че на вторият ден от енорийския празник на едноименния църковен храм, издигнат в горната част на Смолян – т.е. на 22 юни, там се провеждал традиционния местен събор с курбан за здраве, народна трапеза и веселие. „Съществувало поверието, че ако не се направи курбан, езерото ще изчезне. От преписка между църковното настоятелство при храм „Св. Дух" и Градския общински съвет в Пашмакли, днес Смолян от 1934 г. разбираме, че мястото около параклиса и близкото езеро не са в състояние да поберат цялото гражданство на Смолян и околните селища, поради което се иска разрешение за направата на дървен навес между параклиса и „Долното езеро", припомни уредникът. На 8 юни 1968 г. на това езеро се провеждат Първите „Орфееви празници", на които на лодка във водите му, балетът на Софийската опера пресъздава легендата за Орфей и Евридика.
Изпрати :

Публикуване на коментар

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

 
RODOPI NEWS