Златният връх Ада тепе край Крумовград оправи живота само на… иманярите. Докато общинските съветници в Крумовград прилагат тактиката „Да държим този инвеститор колкото се може за по-дълго време далеч от златото" (последното решение виж тук), което не позволява старта на градежа на базата, а районът пустее, иманяри от цяла Южна България атакуват тепето.
През последните десетина години с началото на пролетта иманяри полазват златните баири край Крумовград. "Редовно ми "прекопават" люцерната. Обръщат земята нощем и почти винаги идват с металотърсачи", казва Гюлназ от село Овчари, цитирана от софийски вестник, в който най-често се появяват поръчкови материали срещу мегаинвестицията. По номерата на автомобилите Гюлназ заключила, че най-много търсачи на съкровища идвали от Пловдивска област. Тя допълва, че почти всеки в близките села къта на тавана стари османски и византийски пари, намерени край Ада тепе.
Жител на село Звънкарка пък показал на репортери кутия със стари монети, но не позволил да бъде заснета.
Неотдавна била проведена и специална операция на ДАНС срещу контрабандисти на ценности, в рамките на която били обискирани няколко къщи в града.
Пораженията от треската за съкровища личат върху двете нацепени тракийски могили и некрополи край нивите с тютюн и множеството полузапълнени ровове наоколо. От некрополите освен антични глинени съдове понякога излизат и черепи и кости. A по поречието на Крумовица в топлите сезони могат да се видят и биваци на златотърсачи, които промиват пясък на реката със специални сита.
Вниманието на иманярите бе привлечено и покрай мащабните разкопки, провеждани през последното десетилетие от археолозите Георги Нихризов и Христо Попов и финансирани от "Дънди Прешъс Металс". Първият намери тракийско светилище на върха на златния баир на племето кикони. През 2005 г. на Ада тепе Нихризов откри и уникален 15-сантиметров бронзов лабрис - двуостра брадва, символ на Зевс и атрибут на царската и жреческата власт при древните траки.Екипът на Христо Попов пък попадна на старовремски рудници, работили в периода ХVI - I век пр. Хр. По мнението на археолога тези рудници са най-древните в Европа и там е добивано златото на Микена и Троя. Със старта на мината на "Дънди" и древните минни галерии, и тракийското светилище ще бъдат унищожени. Компанията обещава след 10 г., когато проектът бъде закрит, а местността - рекултивирана, да се направи възстановка и музей на рудодобива на открито.
Публикуване на коментар