24 KIRCAALİ

Представена публикация

Дъжд не дочакахме, започна миенето на улиците в Кърджали

Служители от чистотата започнаха измиването на улиците в Кърджали. Цистерна с вода обработваше централната част на града в сряда. ...

Blogger Tips and TricksLatest Tips And TricksBlogger Tricks

И Окръжният съд осъди ОЦК да изплати на Румен Кръстев 300 000 лева обезщетение

събота, 22 ноември 2014 г.0 коментара

300 000 лева обезщетение трябва да получи Румен Кръстев от ОЦК, реши състав на Окръжния съд. На толкова са оценени изтърпените неимуществени вреди - болки и страдания, вследствие професионално заболяване "Хронична оловна интоксикация. Полиневропатия. Квадрипареза- вяла".
Окръжният съд потвърждава решението на Районния съд. Искът бе за 500 000 лева.
Адвокатите на ОЦК считат решението за „неправилно, необосновано, недоказано и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон". Вероятно ще обжалват пред ВКС.
Според тях, съгласно Списъка на професионалните болести ищецът следвало „да работи като експозиция минимум една година професионално въздействие в оловно производство, за да получи оловна интоксикация и тя да е в причинно следствена връзка с дейността му". Протокол №1 на НОИ съдържал неверни данни, които облагодетелствали изцяло Румен Кръсте. Подадена била грешна карта за оценка на риска. Твърди се, че в представеното по делото експертно решение на специализираната ТЕЛК по професионални заболявания гр.Пловдив, било посочено, че не се приема причинна връзка с професионално заболяване на ищеца; твърди се също така, че в експертно решение на НЕЛК също било посочено, че „няма причинна връзка със заболяването му, тъй като е работил само 55 работни дни в оловно производство". Вещото лице отговаряло уклончиво на поставените му въпроси, твърденията му били „колебливи, неточни, неутвърдителни" и оставало съмнение, че то „игнорира нормативни уредби, които регламентират, уреждат и утвърждават реда и условията за признаване на професионално заболяване".
Румен А. Кръстев също пък счита съдебното решение в отхвърлителната му част за неправилно и необосновано – то било несправедливо или частично справедливо, тъй като съдът не взел предвид, че в неговия случай пълно излекуване било невъзможно, а лечението било скъпо и само стопирало процеса.
Кръстев започнал работа в Оловно цинковия комплекс (ОЦК)  на 17.12.1991г., като първоначално изпълнявал длъжността "работник в цинково производство", а от 01.06.2010г. бил на длъжност "работник в оловно производство" - цех "Агломерация". Основният предмет на дейност на ответното дружество бил производство и търговия с олово, цинк, оловни сплави и химически продукти. След внезапно прилошаване по време на работа на 08.08.2010г. постъпил по спешност в МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали след което бил дехоспитализиран с неустановена диагноза. На 07.09.2010г. след засилване на оплакванията му за обща отпадналост, слабост и затруднения при преглъщане било установено, че страдал от остра форма на "аксиална полиневропатия", "квадрипареза", "хронична оловна интоксикация", причинени от неорганични химични елементи - олово и съединенията му. На това основание с решение № 0414 от заседание № 075 от 23.05.2013г. на НЕЛК гр.София бил освидетелстван и му била призната 95% трудова неработоспособност в резултат на професионално заболяване - "Хронична оловна интоксикация, полиневропатия, квадрипареза - вяла". Заболяването било признато за професионално и било включено в списъка на професионалните болести, приет с постановление № 175/16.07.2008г. на Министерски съвет.
Към настоящия момент бил пенсиониран по болест. В резултат на установеното професионално заболяване и продължителното му излагане на вредното въздействие на олово и неговите съединения, за него настъпили увреждания от неимуществен характер, изразяващи се в постоянни болки и разстройство на здравето му, психическо разстройство, които търпял ежедневно и които според експертите в тази област били постоянни и трайни и не подлежали на възстановяване. Твърди, че загубата му на добро общо здраве била постоянна. Към настоящия момент бил почти неподвижен, хранел се с чужда помощ, трудно преглъщал, теглото му значително намаляло. В нередки случаи изпадал в нервно разстройство, което също било последица от излагането му на вредното влияние на олово. В резултат на заболяването, за в бъдеще щял да бъде абсолютно нетрудоспособен. По този начин семейството му щяло да бъде лишено от неговата финансова и морална подкрепа като глава на семейството. Средата, в която изпълнявал трудовите си задължения била силно токсична и лишена от всякакви хигиенни и от здравословни и безопасни условия на труд, което обуславяло изцяло виновно поведение на работодателя. От представения протокол за извършено проучване от НОИ, било видно, че в работната му среда било регистрирано наличие на смесен прах, съдържащ олово в надграничната му стойност, установена с нормативните изисквания. Видно от епикриза, издадена от УМБАЛ "Св. Георги" ЕАД гр. Пловдив - клиника по токсикология, спрямо него била приложена детоксично - депурационна/антидотна терапия, в резултат на което било установено значително отделяне на оловни съединения от организма му. Високото съдържание на олово в кръвта била установена и от клиниката по токсикология при МБАЛ "Св.Иван Рилски" ЕАД гр. София, в която също бил провел консултации със специалист - токсиколог.
В резултат на това вредно въздействие, към настоящия момент страдал от пареза на крайниците, нервно разстройство, заболяване на зъбите, на костната система и други.

Изпрати :

Публикуване на коментар

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

 
RODOPI NEWS