585 души от България работят в институциите на Европейския съюз в Брюксел, Страсбург и Люксембург, а като относителен дял изпреварваме много от 28-те държави – членки на съюза. Това съобщи евродепутатът Неджми Али на семинар в Гоце Делчев.
Кадри от България са наети като експерти, съветници, администратори, постоянни служители. Повечето от тях са ангажирани в структури на Европейската комисия.
„Нека ентусиазмът, който демонстрирате, ви води към позиции в институциите на Европейския съюз. Подготвяйте се, работете, трупайте знания и опит, бъдете активни и в частния, и в неправителствения сектор – всеки опит е полезен. Работата в институциите на ЕС е постижима за вас цел", апелира евродепутатът по време на семинара „Проектният подход от институционална гледна точка", организиран със съдействието на групата на Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) към Европейския парламент.
Неджми Али изрази разочарованието си от практиките в България, които са пречка за оползотворяване на натрупания административен капацитет. „Всяка власт започва с чистка. Как тогава да очакваме реализация на добри кадри?", коментира Неджми Али.
При добра подготовка и успешно изкарване на конкурса за работа в институциите на ЕС, няма дискриминация относно колко е престижен университета, който сте завършили и от коя страна –членка на съюза идвате, поясни евродепутатът, който е член на бюджетната комисия в Европейския парламент.
Стартовата заплата за позиция с постоянна работа в европейските институции е 3 000 евро.
Над 30 000 души от 28-те държави работят в институциите на ЕС. Европейската служба за подбор на персонал организира открити конкурси за подбор на служители за постоянни и временни позиции за всички институции на съюза - Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз, Европейската комисия, Комитетът на регионите и други.
За общо 120 поста в Европейския парламент през 2013-та година са кандидатствали 9 000 души от България и 4 000 - от Румъния.
Публикуване на коментар