"Докато бях навън, никога не съм обичал да ям сирене и мляко, бяха ми безвкусни. Тук обаче вкусът е различен и ми се промени представата за това какъв вкус трябва да има хубавото сирене", твърди Ерол Рафет от Кърджали. Той е един от двамата затворници майстори в мандрата, където се произвежда прочутото в цяла България затворническо сирене.
Ерол излежава присъда в общежитието за лишени от свобода край Смолян. Преди да го осъдят, работел като общ работник в строителството и нямал определена професия. Сега планира, като излезе на свобода, да си търси работа с новия занаят.
"Предишни затворници ни обучиха добре. Няма място за грешки и мързел, но работата ми харесва, доставя удовлетворение", казва кърджалиецът. Нито той, нито "колегата" му в бели одежди и с боне на главата не искат да кажат за какво излежават присъди. Признават обаче, че се гордеят с новото си поприще.
„В затвора ми е приятно, макар да не е за вярване", това твърди друг излежаващ шестгодишна присъда, който е висшист финансист от Бургас, цитиран от „Труд". Облечен в бяла престилка със съответното боне на главата, както е по европейските стандарти, той се суети около вана с 600 литра мляко в изтърканите до блясък помещения на затворническото общежитие край Смолян. Бургазлията дори недоволства, когато външни хора влизат със и без повод в стерилната атмосфера на мандрата. Вратата е заключена, а на нея има надпис, че се влиза само с разрешение, тъй като тече технологичен процес. Той и "колегата му" от Кърджали не допускат външни хора в съседното помещение, където се произвежда кисело мляко и в момента технологията изисква да няма спад в температурата. Двамата отброяват времето за подсирване на млякото във ваната.
Абсурдната за затвор стерилна белота на мандрата край Смолян би била гордост и за водещи предприятия в бранша, отбелязва „Труд". Служителите на затворническото общежитие в частни разговори казват, че няма другаде затвор с мандра. Затворническата мандра се оказала хит, а продукцията й се търси като специалитет в региона. В родопския град мляко и сирене от затвора се продава в 30 магазина. 14 магазина в Пловдив също зареждат постоянно от мандра "Герзовица", отчита шефът на затворническото общежитие Христо Солаков. Тайната на успеха е, че не вкарват никакви подобрители и стабилизатори в продукта и чакат задължително сиренето да узрее над 30 дни, въпреки че имало "магии" да излезе на пазара на втория ден.
Над 20 затворници са преминали досега през мандрата на затвора. Част от тях си намерили работа в мандри, след като излезли на свобода. Веселин от Бургас планирал дори да отвори собствено производство. Системата е двама основно да работят и същевременно да обучават двама други, които да наследят занаята и след това да обучават следващите.
Публикуване на коментар