Център „Хана Аренд" внася сигнал до Главна прокуратура за престъпления, извършени от комунистическите генерали Георги Танев и Костадин Коцалиев. Данните ще бъдат оповестени утре на пресконференция в в пресклуба на БТА в София.
„На пресконференцията ще бъде представено и становище на центъра ни до Конституционния съд във връзка с искането на главния прокурор Цацаров да бъде отменена поправката в наказателния кодекс, премахваща давността за комунистическите престъпления. Ние отхвърляме това искане като необосновано, защото става дума за престъпления против човечеството, за които няма давност", твърди Васил Къдринов от Център за памет за съпротивата срещу тоталитаризма „Хана Аренд".
Според неправителствената организация тоталитарният комунистически режим в България е отговорен за насилствената смърт на хиляди убити без съд. Сред персоналните виновници е сочен и пенсионирания днес о.з. генерал-майор от МВР Георги Танев, бивш секретар на БКП в Кърджали и бивш министър на вътрешните работи.
Танев е хвален от диктатора Живков за старанието му за провеждане на кампанията по смяната на имената на турците в Кърджалийско за 20 дни, при която са разстреляни демонстранти, а извънсъдебни „тройки" от партийни секретари, милиционери и кметове изпращат без съд съпротивляващите се на применуването в концлагера в Белене, сочат от Центъра. По късно, когато заради „заслугите" си в Кърджалийско, Танев става министър на МВР, през май 1989 г. убийствата на турци демонстранти продължават, а на границата през 1989 г. е разстрелян и опитващият се да избяга от страната младеж от ГДР Михаел Вебер.
„Генерал–майор Георги Сотиров Танев /роден 1943г./ е министър на вътрешните работи в периода 15.12.1988 - 27.12.1989 г. На 5.1.1989 г. Танев подписва строго секретна заповед N I-2 /05.01.1989 г. до началниците на централните оперативни поделения по ДС, Главно следствено управление, ОТУ и „Инспекторат" – МВР, ДНМ, Вътрешни войски, СГУ и окръжните управления на МВР. В нея той разпорежда:
„ДНМ и Вътрешни войски да вземат допълнителни мерки за осигуряване на образцов обществен ред във всички населени места. Групите за бързи действия да поддържат постоянна готовност за неутрализиране на прояви с демонстративен и масов характер, като строго се спазва социалистическата законност."
От 19-ти до 27-ми май 1989 г. турците в Североизточна България предприемат гладни стачки, походи, демонстрации, митинги за човешки права и връщане на имената им. Участват около 25-30000 демонстранти. Целта е да се привлече вниманието на световната общественост и специално на Конференцията за човешките права на 35-те страни, подписали Хелзинкските споразумения в края на май 1989 г. в Париж", се казва в становището на Център „Хана Аренд". Посочени са имената на 10 убити по време на мирните протести.
„На 2.6.1989 г. генерал-майор Танев подписва заповед, с която обявява благодарност на личния състав от Вътрешни войски и мотомилиционерските поделения, които „със своята висока бойна и мобилизационна готовност, непоколебима решимост и умели оперативно-бойни действия", заедно с другите органи на МВР са допринесли „за овладяване на обстановката и възстановяване на обществения ред".
Танев заявява: „СКЪПИ БОЙЦИ И КОМАНДИРИ, За достойно изпълнения от Вас воински и чекистки дълг, за голямото Ви родолюбие, твърдост, съзнателност и високо чувство за отговорност, от името на ръководството на МВР и лично от свое име най-сърдечно Ви поздравявам и обявявам благодарност. Изразявам своята дълбока убеденост, че и в бъдеще ще проявявате висока бдителност, политическа закалка и боеспособност за пресичане на всеки опит за нарушаване на обществения ред и подриване на сигурността на страната" . Според Танев убийствата на демонстранти са „умели оперативно-бойни действия" и той очаква от Вътрешни войски и милицията да проявяват такава „боеспособност" и в бъдеще", се казва в становището.
По смисъла на чл. 7 от Римския статут на международния наказателен съд тези убийства са част от широко и систематично съзнателно нападение срещу гражданско население и са престъпление срещу човечеството, твърдят от Центъра.
„Генерал-майор Георги Танев следва да бъде привлечен под наказателна отговорност по чл. 116, ал. 4 от действащия през 1989 г. наказателен кодекс - за съучастие в убийството на повече от 1 лице, тъй като със заповедта си от 5.1.1989 г. се явява подбудител на преките извършители на 10-те убийства", посочват от Център „Хана Аренд".
Генерал-лейтенант Костадин Георгиев Коцалиев /роден 1939 г./, щатен сътрудник на ДС, е бил началник на Главно следствено управление /ГСУ/ на МВР през 1983-1989 г.
ГСУ е организация, която систематично извършва през този период престъпления срещу български и чуждестранни граждани.
„На 28-ми януари 1985 г. по време на кампанията за смяната на имената на турците в България Костадин Коцалиев рапортува на тогавашния министър на МВР Димитър Стоянов за извършена от него проверка за подготовка на концентрационния лагер на остров Белене да приеме 1500 човека, които да бъдат „изолирани": „ДР. К. КОЦАЛИЕВ (полковник Костадин Коцалиев – началник на Главно следствено управление): Другарю Министър, Във връзка с провежданото мероприятие към днешна дата, на територията на страната са задържани 319 лица. Една трета от тях са от територията на Кърджалийски окръг. На фона на изнесените данни това е една незначителна цифра и един крупен успех за нашите органи. Това трябва дебело да се подчертае, независимо от това какво ни чака утрешния ден. В Белене има 132 лица, от които 7 са от Силистра, малко по-малко отколкото посочи др. Мусаков. Във връзка с поставената от Вас задача да се провери готовността, състоянието на това място (Белене) на място се запознах с извършената работа и внесох докладна записка, няма да отегчавам другарите. Към настоящия момент, ако наложи оперативната обстановка, има прилични условия за около 1500 човека да бъдат изолирани", пише в становището на Център „Хана Аренд".
24rodopi.com
Публикуване на коментар